Банк портретів / Балицька Ольга

Балицька Ольга

Чи можна довірити найцінніше – життя своїх рідних – сторонній людині? В умовах тотальної недовіри та смерті Любов Андрєєва просить сусідку Ольгу Балицьку подбати про маленьких племінників – Жанну та Леоніда Мільманів.

Діти дивом вижили в побоїщі наприкінці серпня 1941 р. Тоді всім євреям було наказано зібратись і покинути межі м. Кам’янець-Подільський – для депортації. Однак замість виселення їх змусили залишити цінні речі та документи й увійти у вирви за містом, де розстріляли. За кілька днів нацисти знищили близько 23 600 осіб. На той час це був найкривавіший епізод Голокосту: він трапився більш ніж за місяць до масових розстрілів у Бабиному Яру, і його вважають вирішальним кроком до початку винищення євреїв. Серед загиблих виявився батько дітей.

Мати Жанни й Леоніда була українкою, але не могла залишити їх удома, бо чимало людей знало про етнічну належність чоловіка, тож і віддала їх своїй сестрі Любові. Діти жили в безпеці рік – до червня 1942 р.

Того ж таки року німецька адміністрація розпочинає вивезення українців на примусову роботу до Третього райху. Любов Андрєєва опинилася у списках на відправлення. А як вона могла залишити Леоніда й Жанну самих?

Однак сусідка Ольга Балицька погодилася ризикувати життям і переховувати малюків: Жанні тоді було п’ять років, а Леонідові тільки два. Вона взяла їх до свого будинку в районі Підзамче, але попередила: нехай поводяться дуже тихо, адже, помітивши малюків у самотньої вдови, люди щось запідозрять.

Місцевість добре захищала сховок: навколо височіли скелі, поруч текла річка. Щовечора Ольга розповідала дітям казки, заспокоювала їх. Серйозна проблема виникла з грішми на утримання дівчинки й хлопчика. Мама Жанни й Леоніда завжди приносила їх, але жодного разу не змогла зустрітися – інакше наразилася б на підозри. Довелося Ользі почати продавати власні речі, щоб купити їжу малюкам і собі.

26 березня 1944 р. Жанна та Леонід нарешті зустріли матір. Та не забули вони й про Ольгу Балицьку, яка оберігала їх усі ці роки, ставши їхньою заступницею, другою мамою.

Через 57 років після тих подій Яд Вашем удостоїв Ольгу Балицьку почесного звання «Праведник народів світу».

Катерина Барановська

м. Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека